Jak poprawnie napisać proces pielegnowania?

Pewnie większości z was proces pielęgnowania został  przedstawiony na pierwszym roku zajęć kiedy ktoś, kto miał sam o nim pojęcie dobrze wam go wytłumaczył, lub nie miał takowej ochoty i podał jedynie zagadnienia i numer rozdziału który należy przeczytać. Pozwólcie że napiszę wam krótko, kilka wskazówek którymi ja się kierowałam pisząc procesy, a informacji do nich udzielili mi wykładowcy którzy kochają tę ,,robotę”

1. Problem pielęgnacyjny nie może być diagnozą lekarską czyli np. zapalenie płuc, marskość wątroby to nie jest problem pielęgnacyjny- jest to rozpoznanie lekarskie- UNIKAĆ!

2. Problem pielęgnacyjny nie może być objawem czyli np. kaszel, duszność, obrzęki, ból- to wszystko są objawy choroby a nie problemy- UNIKAĆ!

3. Problemem pielęgnacyjnym nie może być sytuacja społeczna np. alkoholizm, wdowiec, bezdomność- UNIKAĆ

4. Problemy pielęgnacyjne powinny być ułożone hierarchicznie czyli- jeśli wasz pacjent ma odleżyny, duszność, obrzęki i cukrzycę- to pierwszym problemem w hierarchii będzie ryzyko wystąpienia niedotlenienia (duszność), następnie możliwość wystąpienia hipo lub hiperglikemii (cukrzyca) i tak dalej i tak dalej- najważniejszy problem staje na czele procesu- reszta nie zagrażająca życiu na koniec

5. EDUKACJA- w każdym procesie powinna znaleźć się edukacja chorego- czyli problem będzie brzmiał- deficyt wiedzy dot. (i tu wasze zagadnienie)- należy o tym pamiętać szczególnie na dyplomie. Należy tu podać zalecenia żywieniowe bądź ruchowe. Po prostu propozycja zmiany trybu życia. OBOWIĄZKOWA

CHOROBY WSPÓŁISTNIEJĄCE- jeśli wasz pacjent trafił do szpitala z zapaleniem płuc a ma np. cukrzycę, to należy jeden problem poświęcić na chorobę współistniejącą- w takim wypadku będzie on na 1wszym miejscu ponieważ występuje ryzyko hipoglikemii, które jest zagrożeniem życia.

6. Planowane działania i realizacja działania to nie to samo- nie przepisujcie jednej tabeli na drugą.

Planowane działanie to te czynności które zrobilibyście w idealnym świecie, gdybyście miały masę czasu i sprzętu a także chęci. W planowanym działaniu dajecie WSZYSTKIE pomysły jakie wam przychodzą do głowy z działu pielęgniarstwa aby pomóc w rozwiązaniu problemu pielęgnacyjnego- to taka tabelka gdzie popisujecie się wiedzą i pomysłowością.

Realizacja działania– tutaj piszecie to co realnie zostało wykonane przy pacjencie, oraz to co wykonali inni pracownicy w związku z problemem. Nie piszemy np.  została przeprowadzona rozmowa z psychologiem, kiedy takowego nie ma w szpitalu, tabelka ta informuje o tym co wy i personel zrobiliście z problemem pacjenta- czasem zdarzy się że zaplanujecie 15 działań a wykonacie 5 ponieważ tylko na tyle pozwala stan chorego, wyposażenie szpitala a także zatrudniona kadra. Jeśli w planowanym działaniu wpisaliście np. zbiórka moczu lub pomiar glikemii to koniecznie w realizacji wpiszcie zebrane wartości, uzyskane wyniki. Należy tę tabelkę poprowadzić bardzo rzetelnie. Jeśli wykonaliśmy jakieś badanie napisać godzinę i wynik, jeśli robiliśmy coś przy pacjencie i mamy wynik tego działania należy napisać gdzie go udokumentowaliśmy. Przy podaży leków koniecznie podać nazwę, dawkę oraz godzinę.   To te część oceniają najsurowiej wykładowcy więc warto się przyłożyć.

7. Słowa jakich należy używać przy formułowaniu problemu to:

Deficyt np.  wiedzy, w natlenieniu

Możliwość wystąpienia np. obrzęków, przykurczy

Dyskomfort pacjenta spowodowany np. pobytem w szpitalu, diagnostyką

Ryzyko powstania np. odleżyn

Brak umiejętności np. w pielęgnowaniu stomii jelitowej, podawaniu preparatów insulinowych

Nieefektywne np. odkrztuszanie

Trudności np. w wypełnianiu ról rodzicielskich, zawodowych

Ograniczenie np. ruchowe

Niestosowanie się np. do zaleceń,

Zaburzenia np. hemodynamiczne, hipotensyjne

Złe samopoczucie spowodowane np. zawrotami głowy, bólem

Jeśli będziecie używać powyższego słownictwa na dyplomie jesteście bezpieczni :)

Kiedy do procesu pielęgnowania dołączona jest ankieta, na jej podstawie piszcie proces- jeżeli zaznaczycie duszność spoczynkową i np. BMI wyjdzie 13 pamiętajcie o tym w procesie- to już są 2 zagadnienia do sformułowania procesu pielęgnowania!

Jest to przykładowy wywiad w procesie pielęgnowania, na jego podstawie formułujecie problemy- jeśli nie zaznaczycie że pacjent ma przykurcze w ankiecie a piszecie o możliwości ich wystąpienia w procesie- sprawdzający może uznać to za błąd.

Jeśli chcecie właściwie postawić diagnozę nie zapominacie o dokładnym spisaniu przyczyn hospitalizacji. Jest to ważny element i należny go umieścić w procesie nawet nadgorliwie kiedy nie ma do tego specjalnej tabelki, miejsce zawsze się znajdzie a może was to uratować kiedy będziecie bronić swoich diagnoz. Jak dobrze napisać przyczyny hospitalizacji?

1. Napisz co działo się z chorym w domu (co go zaniepokoiło, dlaczego rodzina przywiozła chorego do szpitala, gdzie pacjenta znaleziono)

2. Znajdź w dokumentacji kartę SORu i zobacz co tam wykonano, jakie leki i badania zlecono. Jak pacjent reagował na ich podanie i dlaczego zatrzymano go dalej w szpitalu

3. Napisz co obecnie dzieje się z pacjentem, taki krótki raport najlepiej z dnia obecnego, jakie leki pacjent dostaje, jakie badania ma zlecone, na co się uskarża.

 

NAJWAŻNIEJSZA SPRAWA!

W procesie pielęgnowania najpierw piszecie problemy dotyczące sfery biologicznej (zaburzenia oddychania, problemy krążeniowe)

Następnie jest sfera psychiczna (dyskomforty, bóle)

Na końcu EDUKACJA! (jeśli nie pacjenta to rodziny)

Reklamy

4 Responses to Jak poprawnie napisać proces pielegnowania?

 1. Monika pisze:

  Dziękuje za pomoc

 2. anna fabisiak pisze:

  bardzo konkretne ,przydatne i zrozumiałe rzeczy. tego właśnie oczekują na licencjacie pielęgniarstwa

 3. zdzisiek pisze:

  Przydatny, prosto określa napisanie procesu

 4. Ola pisze:

  Dusza nie człowiek 😍

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: